W dniu 04 lipca br. Sejm przyjął znowelizowaną ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która obecnie została skierowana do Senatu. Wszystko wskazuje na to, że zachowany zostanie kontrowersyjny zapis wprowadzający zbiorową odpowiedzialność co w praktyce oznacza, że wystarczy aby jeden z mieszkańców nieruchomości nie dopełnił obowiązku segregacji aby pozostali mieszkańcy zostali obciążeni wyższą stawką. Za niesegregowane odpady stawka będzie dwukrotnie, a niekiedy nawet czterokrotnie wyższa niż za odpady zbierane selektywnie. Przy czym nowelizacja nakłada obowiązek segregacji co oznacza, że gmina naliczy mieszkańcom wyższą kwotą za okres, w którym stwierdzi, że odpady nie były prawidłowo segregowane.
Spółdzielnie mieszkaniowe, w konsultacjach społecznych projektu, wyrażały swoje zaniepokojenie konsekwencjami wynikającymi z wprowadzenia odpowiedzialności zbiorowej, jednak Ministerstwo Środowiska nie uznało tej uwagi za zasadną argumentując, że "Nie może być tak, że domy jednorodzinne są tym obowiązkiem objęte, a wielorodzinne nie. Zagrożenie wysokimi opłatami ma zachęcać/dyscyplinować mieszkańców do selektywnego zbierania" - napisał resort, uzasadniając odrzucenie poprawki.
Przypominamy, że temat prawidłowej segregacji omawialiśmy w następujących numerach dwumiesięcznika „Z Naszych Osiedli”: nr 21 (4/2015), nr 27 (4/2016), nr 30 (1/2017), nr 34 (5/2017), nr 37 (2/2018) i nr 41 (6/2018), które są dostępne na naszej stronie www.